vissza a főoldalra

 

 

 2008.01.11. 

Mindenki Őérte él – püspökszentelés Esztergomban

Január 5-én délelőtt ünnepi szentmise keretében Erdő Péter bíboros a Püspöki Konferencia tagjai, a határon túlról érkezett püspökök, valamint az egyházmegye papsága és hívei jelenlétében püspökké szentelte Székely János rektort, az esztergomi Szent Anna-templom plébánosát.

Az új főpásztort XVI. Benedek pápa november 14-én nevezte ki az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye segédpüspökévé és adományozta neki a Febiana címzetes püspöke címet. Székely Jánost Erdő Péter bíboros, Juliusz Janusz apostoli nuncius és Udvardy György esztergom–budapesti segédpüspök szentelte püspökké.

Az Evangélium elhangzása után Juliusz Janusz olvasta fel a Szentatya kinevezési bulláját, amelyet magyarul Blanckenstein Miklós pápai prelátus, kanonok tolmácsolt. Juliusz Janusz érsek rövid magyar nyelvű köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy a Biblia évében az egyházmegye egy biblikus teológus személyében kap új püspököt. (A Szentatya kinevezési bullája Dokumentumok rovatunkban olvasható.)

 Erdő Péter bíboros szentbeszédében utalt a Szentatya kinevezési bullájában elhangzottakra, és örömét fejezte ki, hogy a pápa „gondoskodó szeretettel kíséri főegyházmegyénk és magyar egyházunk életét. Ezért új segédpüspököt nevezett ki számunkra, hogy az egyházi rend szentségének legmagasabb fokozatából erőt merítve különös lelki hatalommal szolgálhassa Isten szent népét”. A bíboros hangsúlyozta: a püspöki küldetés „Krisztus hármas feladatának, a tanítás, a megszentelés és a kormányzás szolgálatának különleges gyakorlására szól egy egyházmegye, vagy részegyház és az egész világegyház javára. János testvérünk küldetése most ide, a magyar egyházba, a Magyar Sionra szól, Egyházunk történetének mai pillanatában”.

A szentmisében elhangzott evangéliumi részhez kapcsolódva Erdő Péter kiemelte Natánael (Bertalan) meghívását az apostolok közösségébe, akik Jézus körül alkottak közösséget, és „az ő testületük utóda a világ püspökeinek kollégiuma. Minden új püspök, aki a katolikus egyházzal teljes közösségben van, szentelésével tagja lesz ennek a testületnek”. Az apostol feltétlen készséggel állt Jézus szolgálatára. Ezt a készséget kell megvalósítania a püspököknek is ahhoz, hogy paptestvéreik és a rájuk bízott hívők számára, valamint a nem hívő világ számára is Isten ajándékai legyenek.

 A szentbeszéd után került sor a püspök fogadalomtételére, a kézrátétellel történő szentelésre, majd a püspöki jelvények átadására. Az ünnepi szentmise végén, a Te Deum éneklése közben az új püspök áldást osztva járt körbe a székesegyházban.

 Ezt követően Székely János püspök hálát adott Istennek, Jézusnak, a Jópásztornak, a Szentatyának és Juliusz Janusznak, Erdő Péter bíborosnak, tanárainak, barátainak, a ferences atyáknak és mindenkinek, aki vele együtt ünnepelt. Végül köszönetet mondott családjának, különösen is szüleinek, hiszen „ami kicsi jó bennem van, annak nagy részét tőlük örököltem, őtőlük kaptam.”

 Székely János püspöki jelmondata: „Mindenki Őérte él!” (Lk 20,38), címerén a betlehemi jászol és Jézus keresztje látható, Isten szeretetének „két gyönyörű és megrendítő szimbóluma”. Az új püspök reményét fejezte ki, hogy püspöki szolgálatát is e kettősség fogja meghatározni: a betlehemi jászol egyszerűsége, szegénysége, alázata és a kereszt teljes odaadása.

 (Forrás: Magyar Kurír)