vissza a főoldalra

 

 

 2009.06.12. 

Csáky: Az MKP rendezi sorait

Bugár Béla, A. Nagy László, Gál Gábor és Bastrnák Tibor parlamenti képviselők június 9-én bejelentették, hogy Híd néven új pártot alapítanak. Június 7-én, vasárnap mindannyian kiléptek a Magyar Koalíció Pártjából. Csáky Pál, az MKP országos elnöke, nagy hibának tartja Bugár Béla és kollégái kilépését a pártból.

Bugár Béla a sajtótájékoztatón elmondta: az új pártot magyarok, az MKP volt ismert személyiségei alapítják, de soraikba bármelyik szlovák állampolgár beléphet. Az új jobbközép pártot Bugár szerint az együttműködés, a nyitottság, a bizalom és a tisztesség jellemzi majd. A hét végén Egyházkarcsán gyűlést tartanak, amelyen megkezdik a politikai tömörülés bejegyzéséhez szükséges tízezer támogató aláírás gyűjtését.  

Csáky Pál összefoglalta a 2007-től húzódó kiválási szándék főbb állomásait, lényegében azt, amit számunkra vasárnapi nyilatkozatában elmondott: Nagy hibának tartja Bugár Béla és kollégái kilépését a pártból, mert az MKP választóitól és szimpatizánsaitól nem erre kaptak felhatalmazást.

 Bugár Béla ráadásul a saját jó hírnevét is veszélyezteti ezzel a lépéssel, hiszen a szlovákiai magyarok azért néztek fel rá, mert eddig úgy gondolták, a magyar közösség érdekében cselekszik. A kilépés kapcsán azonban kételyek merülnek fel azt illetően, kinek az érdekét szolgálja ez, s hogyan süllyedhetett odáig Bugár Béla, hogy olyan döntést hoz, amelynek a Szlovák Nemzet Párt és a Smer nacionalista szárnya örül leginkább.

Csáky hangsúlyozza, nem lehet indokot találni a kilépők tettére. Az MKP demokratikus párt, amely kellő teret kíván biztosítani minden tagja számára, ám azoktól is elvárja, hogy tartsák be a demokrácia játékszabályait, s fogadják el a többség szabadon és demokratikusan meghozott döntését. Csáky utalt arra, hogy a döntés hátterében más érdekek és célok lehetnek, s emlékeztet arra, hogy egy hónappal ezelőtt, amikor a három parlamenti képviselő részéről személyi jellegű kifogások hangzottak el, hét pontban tett javaslatot ezek kezelésére, beleértve bizalmi szavazás kérését saját maga ellen is. Bugár akkor azzal utasította el a javaslatot, hogy az MKP elnöksége korrumpálni akarja őt.

Amikor a három szakadár – megváltoztatva véleményét – a platform létrehozatala kérésével lépett fel, az MKP elnöksége elfogadta javaslatukat, s késznek bizonyult azt az Országos Tanács elé tárni. Két héttel ezelőtt Bugár Béla tájékoztatta az újságírókat arról, hogy folytatni kívánják a tárgyalásokat az MKP elnökségével. Egy napra rá azonban – mintha valaki rájuk parancsolt volna – már azt közölték a sajtóval, hogy befejezettnek tekintik a tárgyalásokat.

 Csáky elhatárolódik attól a kijelentéstől is, hogy bármely tárgyalás kapcsán nem pontosan tájékoztatta volna a nyilvánosságot. Emlékeztet arra, hogy egyetlen tárgyaláson sem vett részt egyedül, minden esetben delegáció tárgyalt a három politikussal.

Csáky az MKP Országos Tanácsa iránt megnyilvánuló tiszteletlenségnek veszi, hogy a kilépők nem várták meg az Országos Tanács következő ülését, amelyet az ő kérésükre hívtak össze, s amelynek összehívását június 13-ára ők kérték.

Az Országos Tanács rozsnyói ülésén Csáky a párt elnökeként kompromisszumos határozati javaslatot terjesztett elő, amely az OT több tagja szerint túlságosan is előzékenyen viszonyult a szakadárok kéréseihez. Nagy meglepetésre azonban Rozsnyón ezt a javaslatot Bugár Béla és társai vetették el.

Felmerül tehát a kérdés, ki játszott itt tisztességes játékot és ki akarta az orránál fogva vezetni a szlovákiai magyar közvéleményt és a párt vezetőit? Abban az összefüggésben is felmerül ez a kérdés, hogy a beavatottak számára régóta tudott volt, hogy az MKP-t elhagyók csapata rendszeresen találkozik, és egyezteti lépéseit. Az a tény, hogy vasárnap koordináltan léptek ki többen is a pártból, arra enged következtetni, hogy egy régóta eldöntött szándék megvalósításáról van szó, s a szakadárok részéről a hercehurca csak a szlovákiai magyarok félrevezetését szolgálta.

 Ezt a forgatókönyvet látszik megerősíteni az a tény is, hogy a terepen már harmadik hete dolgoznak a Focus ügynökség emberei egy közvélemény-kutató programmal, amely azt hivatott felmérni, a szlovákiai magyarok közül mennyien támogatnának egy Bugár Béla vezette új magyar pártot.

Csáky egyértelmű elutasítással reagált arra az újságírói kérdésre, kész-e az MKP esetleg koalícióra lépni jövőre egy új magyar párttal.

- Ha ezek az urak most nem akarnak együttműködni velünk és becsaptak bennünket, mi a garancia arra, hogy jövőre az együttműködés gyümölcsözőbb lenne?– tette fel a kérdést. – Egyetlen megoldás van: nem szabad elmenni az MKP-ból, itt mindenkinek helye van – hangsúlyozta a pártelnök. – A szlovákiai magyaroknak egyetlen olyan pártja van, amely valóban a miénk, ez pedig az MKP – tette hozzá. – Ez az anyahajó, ez a mi zászlónk, amelyhez hűeknek kell lennünk.

 Csáky Pál mondandóját megerősítve nyilatkozott az üggyel kapcsolatban Berényi József, az MKP elnökhelyettese. Hangsúlyozta, az MKP részéről mindig konstruktív ellenzéki együttműködés volt a szlovák parlamentben is. Elvárja a távozó képviselőktől, hogy határozottan támogatni fogják az MKP-t a nyelvtörvény jövő heti parlamenti vitájában, és nem gyöngítik a törvénymódosításra tett javaslataikat.

Farkas Iván az OT elnöke szerint, a pártot elhagyó képviselőkkel a megegyezés szellemében tárgyaltak. Sok engedményt tettek, ennek ellenére nem született megállapodás, amelyet sajnál. De a hiba nem az MKP mostani vezetésében volt.

Sárközi Klára a szociális szférában megvalósított ellenzéki együttműködés eredményességéről beszélt. Miklós László általában csalódásának adott hangot a négyek döntése miatt. Nem tudja feldolgozni, hogy lehetett az egyéni érdekeket a közösség érdeke fölé helyezni. Nem ezt várták tőlük az MKP tagjai és szimpatizánsai, hogy kilépnek és új pártot alapítanak. Két magyar párt működésére Dél-Szlovákiában nincs igény, és mit fognak a lehetséges programok közül mást kínálni a választóknak Bugárék? - tette fel a kérdést.

 Az újságírók kérdéseivel kapcsolatban elhangzott, hogy nem igaz, amit Bugárék állítanak a megegyezési szándékukkal kapcsolatban. Ők játszottak hamis kártyával. Csak megjátszották a megegyezés szándékát, valóságban már folyt a Híd párt előkészítése, erre bizonyítékok vannak, amit már az MKP elnöke bevezetőjében felsorolt. Nem fognak bosszúhadjáratot folytatni az új párt ellen, de az OT ülés után felmérik a helyzetet és még a nyári szünet előtt megpróbálják rendezni a soraikat, hogy teljes ütemben folytatni tudják az MKP programjának megvalósítását. Ezúton is felhívják a tagjaik és szimpatizánsaik figyelmét, hogy ne hagyják magukat befolyásolni, megtéveszteni és maradjanak hűek az MKP-hoz. Az MKP az OT ülés után (2009.06.13) rendezi sorait és munkája hatékonyságát,- fejezte be beszédét Csáky Pál.

 

(Forrás: felvidek.ma)