vissza a főoldalra

 

 

 2013.05.03. 

„Ami összeköt bennünket, mindig erősebb annál, mint ami elválaszt” – Orbán Viktor Kárpátalján

Április 26-án Beregszászba, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolára (II. RF KMF) látogatott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, hogy együttműködési megállapodást írjon alá a Magyar Kormány és a II. RF KMF között. A látogatás hivatalos része délután 13:30 órakor vette kezdetét a magyar nemzeti imádság, a Himnusz, valamint a főiskolai himnusz, a Rákóczi Ferenc bús éneke című kuruc kori dal eléneklésével.

Ezt követően a megjelenteket Orosz Ildikó, a II. RF KMF elnök asszonya köszöntötte.

„Mindeddig megsegített minket az Úr" (I Sám 7:12) – kezdte köszöntő beszédét az elnök asszony, hangsúlyozva, amit már a főiskola indulásakor a szívére helyezett Gulácsy Lajos nyugalmazott református püspök: „Fiatalok! Ne akarjanak egyszerre mindent maguk megoldani. Bízzanak az Úristenben, majd Az kiparancsolja!".Az elnök asszony köszöntő beszédében röviden vázolta, milyen hosszú utat járt be eddig a Rákóczi-főiskola: hogyan indult útjára immáron tizenhét évvel ezelőtt a színvonalas tanintézmény, milyen viszontagságokat és nehézségeket kellett kiállnia a magyarság megmaradása szempontjából igen fontos pillérnek, mennyi támadás és működését ellehetetleníteni akaró próbálkozás gördített akadályt útjába. Ám, ahogy azt Orosz Ildikó is kiemelte, az Úristen mindeddig kiparancsolta a működéshez szükséges feltételeket. Végezetül az elnök asszony mindenkinek köszönetet mondott, aki csak egy kicsit is tett azért, hogy a Rákóczi-főiskola éljen, működjön.

Orosz Ildikó elnök asszony köszöntőjét követően Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke üdvözölte az egybegyűlteket. Kovács Miklós kiemelte: ez a mostani állapot, az együttműködési szerződés aláírása nem jelenti azt, hogy az intézmény véglegesen révbe ért, „ez inkább afféle oázis-ünnep". Mint elmondta, hosszú még az út, amely a főiskola és annak vezetése előtt áll. A KMKSZ elnökének beszédét követően a rendezvényt üde színfoltként színesítette Baka Kamilla, a Verbőci Középiskola 3. osztályos tanulója az „Által mennék én a Tiszán..." népdaléneklési verseny ez évi első helyezettje előadása, aki az említett verseny címadó dalát énekelte el, melyet a résztvevők hálás tapssal köszöntek meg.

Az ifjú népdalénekes előadását követően Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Tannyelvű Főiskoláért Jótékonysági Alapítvány (KMTF JA) elnöke köszöntötte a jelenlévőket, aki beszédében kiemelte: „A főiskola története példa. Példa a kárpátaljai magyarság élni akarására", hiszen e hányatott sorsú közösség az első adandó alkalommal belekapaszkodott az önálló kárpátaljai magyar tannyelvű felsőoktatás megteremtésébe – sikeresen.

Ezt követően Pál Eszter, a főiskola tanára, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népi ének mester szakos végzőse a Bartók Béla gyűjtéséből való, Hallottad-e hírét Bereg vármegyének... című beregi rabének előadásával emelte a rendezvény színvonalát.

A nagyszerű előadást követően a rendezvény fő vendége, Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke mondta el ünnepi köszöntőjét. A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az anyaországi és a kárpátaljai magyarokat csak egy országhatár választja el, amelynek jelentősége napról napra fogy: „Igen, a ma nyolc ország területén élő magyar nemzetnek dolgozik az idő. Igen, az idő a mi oldalunkon áll. Igen, a korszellem a mi vitorlánkat dagasztja és a mi hajónkat hajtja, feltéve... Feltéve, ha nem engedjük, hogy erőt vegyen rajtunk az agresszív internacionalista látomás divatja". Orbán Viktor szerint az európai korszellem nekünk kedvez, ha nem engedjük, hogy nemzetünk szuverenitása, kultúrája feledésbe merüljön, s „ezért mi, magyarok kiállunk a nemzetek Európája mellett, és csak emellett állunk ki". Orbán Viktor méltatta a főiskola példamutató munkáját, s elmondta: „Ha az ember belép ide, valójában úgy érzi magát, mintha hazatérne". A magyaroknak itt, a Kárpát-medencében közös gyökerei vannak, s ezért minden okunk megvan, hogy higgyük: ami összeköt bennünket, mindig erősebb annál, mint ami elválaszt. „Amiben hiszünk, és amiben elkötelezettek vagyunk, az a határokon átívelő nemzetegyesítés programja. Ennek fontos állomása a most létrejövő stratégiai megállapodás, mely reményeink szerint új lendületet adhat Kárpátalja magyar nyelvű felsőoktatásának" – hangsúlyozta Orbán Viktor. "A megállapodás többek között arról szól, hogy a beregszászi főiskola vállalja: tovább szélesíti felsőoktatási tevékenységét, a már meglévő szakokat bővíti, új akkreditált szakokat indít, és a kutatóintézetek tevékenységét bővíti. A Magyar Kormány pedig vállalja, hogy támogatja a magyarországi egyetemekkel való kapcsolatok szorosabbra fűzését, hozzájárul a főiskola főépületének a felújításához és helyreállításához, valamint a megfelelő személyi és tárgyi előfeltételek megteremtéséhez.". A miniszterelnök arra bátorította a kárpátaljai magyarokat, használják ki az ukrán állam által elfogadott nyelvtörvény nyújtotta lehetőséget. „A beregszászi II. Rákóczi Ferenc főiskola és az itt tanuló magyar diákok a zálogai annak, hogy mi, magyarok – ahogy Kovács Vilmos írta – ebben az irdatlan hegyek közé szorult katlanban meg tudjunk maradni, és holnap is éljünk" – mondta zárásul a miniszterelnök.

Orbán Viktor köszöntőjét követően a főiskola képviselői, Orosz Ildikó elnök és Szikura József rektor, valamint Orbán Viktor miniszterelnök ünnepélyesen aláírta a megállapodást, majd Orosz Ildikó cserépjegyet nyújtott át a miniszterelnöknek.

A rendezvény hivatalos része a Szózat eléneklésével ért véget.

 

Kocsis Julianna

 

(Forrás: Kárpátalja.ma)