vissza a főoldalra

 

 

 2014.04.04. 

Katasztrófahelyzetre képezve

Halál, veszteség, gyász – mindenki kapcsolatba kerül valamilyen módon a veszteségekkel, feldolgozásuk mégsem megy könnyen. A Magyar Református Szeretetszolgálat „lelkigondozás katasztrófahelyzetben” címmel 60 órás, ökumenikus képzést szervezett azok részére, akik részt vennének a lelkigondozói segítségnyújtásban egy-egy katasztrófahelyzetben. A trauma feldolgozó, interaktív tréning első alkalmát Berekfürdőn tartották március 17-18-án.

 Mivel mindenki érintett valamilyen módon gyász és egyéb veszteség miatt, ezért saját veszteségélményünk segít abban, hogy megértsük, min mehetnek keresztül azok, akik egy katasztrófa során veszítenek el valamit, valakit – mondta Sajtos Szilárd százados, tábori lelkész, a Szeretetszolgálat Katasztrófa-lelkigondozói Csoportjának szervezője.

 Az első képzési alkalom fő kérdése az volt, hogy ki, milyen motivációval érkezett a tréningre, miért érzékeny a fent nevezett témára. A résztvevők megismerkedtek a szenvedés teológiai, pasztorálpszichológiai értelmezésével, a katasztrófahelyzetek törvényi, jogi hátterével, a krízisintervenció lépéseivel és a hozzájuk kapcsolódó lelki folyamatokkal. Ebben előadások és kiscsoportos beszélgetések segítették a 23 fős közösséget. A tréning résztvevői nagyon fontos előfeltételnek állapították meg a helyes forrásorientációt, a személyes koncepciókat, hiszen akkor tudnak másokon segíteni, ha az életük ilyen irányú kéréseire megvan a saját maguknak megfogalmazott személyes válaszuk. „Ezt a szolgálatot csak úgy lehet végezni, ha az ember fizikálisan és mentálisan is a helyén van" – hangsúlyozta Sajtos Szilárd.

Dr. Bodó Sára, Dr. Hézser Gábor, Dr. Csoma Judit és Sajtos Szilárd előadásait, észrevételeit, hozzászólásait a Református Szeretetszolgálat Katasztrófa-lelkigondozói Csoportjának tagjai, a Tiszáninneni Református Egyházkerület katasztrófavédelmi csoportja, s azok a református, evangélikus, baptista, határon inneni és erdélyi, civil és katonai lelkipásztorok, s egy klinikai szakpszichológus hallgatták, akik a téma iránti fogékonyságuk és érzékenységük alapján jelentkeztek a képzésre.

A tréning áprilisban folytatódik, a résztvevők a képzésről a Szeretetszolgálati Iroda Református Diakóniai Felnőttképzési Intézménytől „Trauma feldolgozó interaktív csoport. Az élet sebeinek gyógyítása (90000010) Lelkigondozás katasztrófahelyzetben modul" c. tanúsítványt vehetnek át, a Tiszántúli Református Egyházkerület Lelkigondozói Intézetétől pedig igazolást kaphatnak. A református lelkipásztoroknak lelkész-továbbképzési szakmai kreditként elszámolják a tréning teljesítését.

 

(Szöveg és kép: MRSZ)