vissza a főoldalra

 

 

 2014.06.06. 

Megemlékezés Nánán a Hősök emlékművénél

Nánán a Csemadok és a Szülőföldért Polgári Társulás nevében tartottak emlékünnepséget június 1-jén a Hősök emlékművénél, amelyet a két világháború között állítottak. Egyben Trianonra is emlékeztek.

Világháborús emlékmű csaknem minden településen van, mert elődeink fontosnak tartották kőbe vésni őseik nevét, akik a vérüket áldozták a Hazáért, a Nemzetért és a Szabadságért. A két világháború kerek évfordulós évében remélhetőleg sok helyen tisztelegnek őseink, példaképeink emléke előtt.

A nánai Hősök emlékművénél 1939-ben erre húzták fel a Magyar Országzászlót, s az 1960-as években kerültek rá az emléktáblák (valamennyit a Csemadok alapszervezete készíttette) az I. és a II. világháborúkban elesettek nevével, valamint az 1919-ben cseh légiósok által lelőtt 10 fiatal áldozat neve is egy külön táblán van megörökítve. A HAZÁÉRT 1914-1945 márványtábla pedig jelzi, hogy valamennyi áldozat a Haza nevében harcolt, állt ki a szabadság mellett.

Az ünnepségen Trianonra emlékeztető beszédet mondott Dr. Popély Gyula történész, aki felvázolva a legfontosabb eseményeket, kiemelte a nemzet összetartozásának lényegét, mellyel még reménykedhetünk a nemzet feltámadásában.

Illésfalvi Péter hadtörténész arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad felednünk elődeinket, akik tisztességgel, becsülettel harcoltak a csatatereken. Példaképeink ők, nemcsak életükkel, de kiállásukkal is. Szinte minden családnak van háborús halottja, ne feledkezzünk meg róluk, emléküket őrizzük kőbe vésve, megemlékezésekkel tisztelegve emlékük előtt- mondta beszédében.

Az ünnepségen közreműködtek, és koszorúval tisztelegtek az Oroszkai Hadimúzeum hagyományőrző katonái Zsákovics László vezetésével. Verssel és énekkel tették meghittebbé az ünnepet Pálmai József tanár Esztergomból, Morvai Barbara, Zsákovics Dániel, és Matus Máté diákok, valamint a helyi nyugdíjas klub éneklőcsoportja, és Fehér László tárogató művész Esztergomból.

Az ünnepséget megtisztelték: Nagy László Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének tanácsosa, Szigeti László az MKP országos alelnöke, Bréda Tivadar a Glória Victis PT nevében Komáromból, s többen részt vettek Párkányból is.

A megemlékezési ünnepség koszorúzással, gyertyagyújtással és a himnusz eléneklésével ért véget. A szervezők gyertyát helyeztek el a helyi temetőben még meglévő hősök sírjára, és a Trianoni Emlékkőnél is.

 

Dániel Erzsébet, Felvidék.ma

Fotó: Vavreczky József