vissza a főoldalra

 

 

 2014.10.24. 

Az 1956-os forradalom évfordulójára emlékeztek Zentán

Az 1956-os forradalom évfordulójára emlékezve Magyarok a Kárpát-medencében címmel rendezek ma alkalmi műsort a zentai Művelődési Ház nagytermében.

 A rendezvény kezdetén Kormányos Katona Gyöngyi, a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tanácsosa köszöntötte az emlékező közösséget, majd Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere mondott alkalmi beszédet.

 – Neves írónk, Déry Tibor a következő gondolatokat vetette papírra az 1956-os forradalomról: „A magyar történelemnek ez a legnagyobb forradalma. Egyúttal az első győzedelmes forradalom, amióta a magyar történelmet jegyzik. Ezt nem egyes emberek, nem politikai csoportok, nem nézetek és vélemények szították és hajtották végre, hanem a népakarat. A suhancok forradalma – mondták akkoriban. Mától kezdve a suhanc szó szent előttem. Évek óta kétségbeesve figyeltem a magyar ifjúságot, ájultan hallgatott. Október 23-án felállt, és helyre ütötte a nemzet becsületét. Megrendültem és tisztelve megemelem a kalapom előtte, úgy, ahogyan kívántam, kértem és reméltem. ’48 ifjúsága után most támadt a hazának egy ’56-os ifjúsága is.” 1956 emlékezetére gyűltünk mi is össze. A jeles író példáját követve egy képzeletbeli kalapemelésre, csendes tiszteletadásra. 1956. október 23-án valóban Magyarországra figyelt az egész világ. Arra a magyar forradalomra, amelynek célja a szabad, független és demokratikus Magyarország megteremtése volt. Ez a nap a huszadik századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye lett, a nemzeti egység és összefogás példájaként került a világ figyelmébe. Nemzeti ünnepünk az összetartozásunkat fejezi ki. Megerősíti bennünk, hogy magyarságunkat csak egymásra figyelve, közösségben tudjuk megélni. Az utóbbi években ez az együvé tartozás már nemcsak a saját városunk, községünk, régiónk magyarságát jelenti, hanem az egész Kárpát-medencéjét is, hiszen az állampolgárság elnyerésével a magyar nemzet már nem csak lélekben tartozik össze. A nemzeti ünnepen pedig éppen azokat az értékeket kell kiemelnünk, éltetnünk, amelyek összekötnek minket – mondta Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere.

 Az alkalmi rendezvényen jelen volt Hajnal Jenő, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója, a Magyar Összefogás listavezetője is, aki beszédében az összefogás és összetartás fontosságát taglalta.

 – Öröm és megtiszteltetés számomra, hogy akkor köszönthetem Önöket, amikor fejet hajtunk az 1956-os szabadságharc emléke előtt. Önök is tudják, én is tudom, hogy a mai napon nem csupán a tisztelet és az emlékezet hozott össze bennünket. Azért jöttünk ide, mert az 1956-os szabadságharc jegyében azt is tudni akarjuk, hogy mi lesz velünk, mit kell tenni azért, hogy az legyen, amit szeretnénk. Először is tisztán kell látnunk, nyíltan és magabiztosan mondjuk ki, amit látunk, és amit tudunk. A szabadság értelme az, miként József Attila tanította, hogy felszabadíthatjuk és felszabadítjuk saját életünket. Mi rendezzük be, mi döntünk róla önállóan, mások beleszólása nélkül, a saját felelősségünkre. Tudjuk azt is, hogy az utóbbi években nagy dolgok történtek, beleértve a legutóbbi nemzeti tanácsi választás példátlan összefogását is. Akkor is, most is a vajdasági magyarok érdekében hoztunk, hozunk döntéseket a magyar szabadság nevében, mert csak így közeledhetünk a valódi felszabadulás, mindennapi szabadságunk felé. A Magyar Összefogás programjának középpontjában a vajdasági magyar közösség egésze áll, különböző szakmai, területi, földrajzi lehetőségeinek, elképzeléseinek összességében – fogalmazott Hajnal Jenő, a Magyar Összefogás listavezetője.

 A köszöntőket követően Benkő Péter színművész és Kurkó József énekes, gitáros, előadóművész lépett színpadra, akik alkalmi összeállításukkal emelték a rendezvény színvonalát.

 

H. G.

 

(vajma.info)