vissza a főoldalra

 

 

 2015.02.13. 

Nagyon vontatottan halad a gótikus pelsőci református templom felújítása

Négy gótikus ablak maradt meg eredeti állapotában a pelsőci református templomon, amelyet az utóbbi években kezdett el felújíttatni az egyházközség, többek között a Kulturális Minisztérium támogatásának köszönhetően.

 Az eredeti négy gótikus ablak közül már három megújult az elmúlt években a pelsőci református templomon. Az anyagiak miatt a restaurálási folyamat az épület falai között ugyan lassan halad, de az elvégzett munka már eddig is 32 ezer euróba került. A kiadásokhoz – az állami támogatásokon kívül –- a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalapjának építkezési kerete is hozzájárult.

 A műemlékké nyilvánított templom feltehetőleg a XIV. század elején épült. 1558-ban a törökök felgyújtották, de az osztrák hadak sem kímélték. A feldúlt templom mintegy hatvan évig hevert romokban, viszonylagos épségben csupán a szentély maradt meg. A szinte romhalmazzá vált épületet az elődök olcsó és gyors módszerekkel igyekeztek minél előbb használható állapotba hozni, hogy istentiszteleteket tarthassanak a falai között. Mivel a felújítás idején már a barokk volt az uralkodó stílus, így a főhajót is ebben a stílusban építették át. Az ablakrészekbe is fakeretes, barokkos ablakokat illesztettek, sőt még az eredeti gótikus helyekre is. Csak a neogótikus mellékhajón maradtak meg az eredeti gótikus ablakkeretek. A templom barokk stílusú átépítése 1617-ben fejeződött be.

 Az állami támogatásoknak köszönhetően pár évvel ezelőtt régészeti feltárások, tudományos kutatások és restaurálások kezdődtek el a műemlék templomban. A külső vakolat eltávolítása után derült ki, hogy a hiányzó gótikus kőkereteket téglával pótolták, néhány helyen kisebb darabok is megmaradtak. A régészeti ásatások során előkerült maradványokból lehetett következtetni arra, hogyan néztek ki a templom eredeti ablakai. A feltárási munkálatokhoz szükséges ötszázalékos önrészt azonban az egyházközségnek kellett előteremtenie, amit eleinte a restaurátorok magukra is vállaltak.

 Az első gótikus ablakot még 2013-ban hozták helyre a műemlékvédők. Az egyházközség számára megterhelőnek tartott ötszázalékos önrész – 1173 euró - előteremtése érdekében még az év augusztusában összehívták a presbitériumot, amely határozatot fogadott el arról, hogy gyűjtést szerveznek ebből a célból. Egy hónappal később pedig jóváhagyásra került az a javaslat, mely szerint a következőkben két gótikus ablak legyen restaurálva.

Az ötszázalékos önrész ezúttal 1 770 eurót tett ki, ezért  az abaúj-tornai egyházmegyei közgyűlés jóváhagyásával az egyházközség támogatásért folyamodott a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalapjának építkezési keretéhez. A kuratórium tagjai végül 1 600 eurós hozzájárulást szavaztak meg. A gótikus ablakok felújítását jelentős mértékben a Kulturális Minisztérium támogatta, de lehetőségeihez mérten a gyülekezet is hozzájárult.

 Már csak a negyedik ablak restaurálása van soron, de mivel ennek már van ornamentikája, így arra később kerítenek sort. A templomban az ablakok restaurálása mellett folyamatban van a freskók feltárása is. Az ezzel járó költségek eddig 32 ezer eurót tettek ki, melynek jelentős részét az állam állta.

 A falfestmények kutatását, feltárását és restaurálását Koren Péter okleveles restaurátor végzi munkatársaival. Édesapja, Koren Sándor a szószéket restaurálta, de a rajta lévő koronának a felújítása azonban még hátra van. A míves ablakok helyreállítását pedig Mézes Árpád kőrestaurátor végzi alkalmazottaival.

 Radácsi Károly lelkipásztor tájékoztatása szerint a felújítás nagyon vontatottan halad, mert a Kulturális Minisztérium támogatása nem elég hatékony. Több pénzre lenne szüksége az egyházközségnek a munkálatokra. Jó néhány helyen próbálkoztak is anyagi forráshoz jutni, de sikertelenül. Nagy segítséget jelentett az a támogatás, amit a Kormányhivatalon keresztül kaptak még Csáky Pál miniszterelnök-helyettesi idejéből.

 Ezen kívül a gyülekezet anyagi terheit növeli, hogy folyamatban van a parókia felújítása, de egyelőre csak a felével vannak készen.

 A pelsőci református templom olyan, mint egy nyitott művészettörténeti olvasókönyv, állítja Radácsi Károly lelkipásztor, mivel különféle építészeti stílusokat lehet a falai között felfedezni. A fiatalon elhunyt muzeológus-műemlékvédő Thököly Gábor egyik álma az volt, hogy helyreállítsák ezt a rendkívül értékesnek tartott történelmi épületet.

 

Reformata.sk