vissza a főoldalra

 

 

 2017.01.20. 

A közösségteremtő erő

Újabb nagy sikerű újévi hangverseny Kassán

Kassán, a Művészetek Házában január 7-én ismét megrendezték a hagyományos újévi hangversenyt, amelynek házigazdája ezúttal is a kassai Csermely Kórus volt. A Csermely Kórus és vendégei XIX. újévi hangversenyének első részében a kórusoké volt a főszerep. Először az idén 44 éves Csermely Kórus lépett fel Havasi József alapító karnagy vezényletével, akinek munkáját Velkey Mária másodkarnagy segíti. A kórus a galántai Kodály Napok többszörös győztese, több hazai és külföldi vendégszereplés van már mögötte. Gazdag világi és egyházi repertoárral rendelkezik, és a műveket igyekszik eredeti nyelven megszólaltatni. Ezúttal az újévi hangverseny első számaként Farkas Ferenc Göcseji madrigálját adta elő.

A nyitó kórusmű elhangzása után került sor Csáky Pál EP-képviselő újévi köszöntőjére. Csáky már hagyományos résztvevője a kassai újévi hangversenyeknek és egyúttal a Csermely Kórus tiszteletbeli tagja is.

 Portálunknak úgy nyilatkozott, a kassai újévi koncert napjainkra már hagyománnyá, mi több, fogalommá vált. „Azért támogatom minden évben erkölcsileg és anyagilag is, mert látom, mekkora közösségteremtő ereje van. Néhány év kivételével minden koncerten jelen voltam – nemcsak azért, mert az egyetlen felvidéki magyar újévi koncertről van szó, hanem azért is, mert évről évre új műsorokkal, felemelő és elegáns módon  lepi meg a közönséget, amely a keleti régió távolabbi részeiről is eljön erre a rendezvényre az élmény és a gazdagító polgári érzés kedvéért” – fogalmazott Csáky, hozzáfűzve, gondolatban gyakran odaképzeli Márai Sándort is az első sorba. „És szinte hallom, ahogy megkérdezi: Na, mit csináltatok ebből a városból? S ez a minden évben magas színvonalon megvalósuló koncert az egyik olyan kezdeményezés, amelyet büszkén tudunk kérdő tekintete elé tenni. És persze, nagyon tisztelem a Havasi család munkáját, akik a Csermely Kórus és társult részei tevékenysége mellett ezt a rendezvényt is szó szerint a hátukon viszik, köszönet és elismerés illeti őket érte” – fűzte hozzá az EP-képviselő.

 Azt viszont sajnálja, hogy két évtizeddel ezelőtt, amikor ezt a rendezvényt az útjára bocsátották, nem sikerült megvalósítani azt a javaslatát, hogy legyen egy ilyen nagyszabású, újévköszöntő magyar polgári rendezvény a nyugati régióban, Komáromban vagy Dunaszerdahelyen is, ahová színvonalas módon felvonulhat a tágabb régió magyarsága. „Talán fel lehetne melegíteni ezt az elképzelést is” – jelentette ki Csáky.

 A koncert további részében a Csermely Kóruson kívül színpadra lépett az 1984-1985-ös szezonban alakult Hassler énekegyüttes, amelyet elsősorban a Miskolci Egyetem Zeneművészeti Intézetének diákjai alkotnak. Európa szinte valamennyi országában koncerteztek már, repertoárjukban a reneszánsztól napjaink zenéjéig minden stílus szerepel. Az énekegyüttes alapító és jelenlegi karnagya Sándor Zoltán, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének tanára. Az általuk megszólaltatott kórusművet zongorán kísérte Sztefanyuk Gabriella.

 Fellépett továbbá – immár hagyományosan – a kassai Csengettyű kórus is, amelyet 1969-ben alapított Homolya Éva tanárnő. A gyermekkórus rendszeres résztvevője a Csengő Énekszó verseny országos döntőinek. A kórust jelenleg Kekeňák Szilvia Ferencei Andreával közösen vezeti.

Színpadra lépett továbbá az öt kiváló hangú fiatal lányból álló Provocals acapella együttes, amely eddig már több zenekar koncertjén is szerepelt vendégként.

A koncert első részében hallhatta továbbá a közönség Géci Christophert, az ütős hangszerek kiváló virtuózát, számos hazai és nemzetközi verseny győztesét is. Kassán egy ritkán használt hangszert, a xylofont szólaltatta meg nagy sikerrel, Erika Malinová zongorista kíséretében.  A koncert első részét a Csermely Kórus és a Hassler énekegyüttes zárta Bartók- és Kodály-művekkel.

 A koncert második részében immáron hagyományosan a zenekari műveké és a meghívott szólistáké volt a főszerep. A hangverseny női szólistája ez alkalommal a kiváló felvidéki szopránénekes, Becse Szabó Ilona volt, aki számos hazai és külföldi versenyen ért el kiváló eredményeket. A komáromi születésű énekest 2007-től a Szlovák Nemzeti Színház, a Kassai Állami Színház és a Brünni Cseh Nemzeti Színház deszkáin láthatta különböző darabokban a hazai közönség.

 Férfi szólistaként a Budapesten született Turpinszky Gippert Béla tenorénekest hallhatta az újévi koncert közönsége, aki 2012-től több operaházban is énekelt, emellett Párizsban, Drezdában, Belgrádban, Koppenhágában és Svédországban is koncertezett.

 A többnyire a Kassai Állami Filharmónia zenészeiből álló szimfonikus zenekart ezúttal a budapesti Magyar Állami Operaház karmestere, Pfeiffer Gyula vezényelte.

 A remek művek és a kiváló közreműködők idén is elnyerték a közönség tetszését, amely a koncert végén állva tapsolt a művészeknek. A rendkívüli élményért köszönet illeti a szervezőket, a koncertet minden évben megszervező Csermely Polgári Társulást, elsősorban annak elnökét, Havasi Józsefet és alelnökét, Havasi Viktóriát, aki évek óta motorja a kassai újévi koncertek megrendezésének.

 

(felvidek.ma)