Magyar Igazság és élet pártja

Ma 2024. április 18, csütörtök, Andrea és Ilma napja van. Holnap Emma napja lesz.

"Megszűnhet a rendvédelmiek kormány iránti lojalitása"

E-mail Nyomtatás

A november 29-ére tervezett megmozdulásról Kónya Pétert, az FRDÉSZ elnökét kérdeztük.
- Elnök úr, hogyan jutottak el odáig, hogy tiltakozó akcióval kell érvényt szerezniük követeléseiknek? - Két évvel ezelőtt, a konvergenciaprogram bevezetésekor a közszféra érdekegyeztető szervezetei egy egységes szolgálati sztrájkbizottságot hoztak létre. Folyamatos tárgyalások folytak a kormánnyal, és ennek következtében 2007. februárjában létrejött egy "megállapodás", aminek értelmében a kétéves megszorítások után - vagyis 2009-től - jelentősebb reálbérnövekedés következett volna. Ehhez képest, a gazdasági válság begyűrűzésére hivatkozva, a kormány első intézkedésként megvonta a törvényesen járó 13. havi illetményeket, valamint inflációval sem kívánja növelni a jövő évi béreket a közszférában. Ez azt eredményezheti, hogy a 2002-ben végrehajtott jelentősebb bérfejlesztést - ami 30-40 százalékos volt - teljesen annulálták, tehát visszatérünk a hat évvel ezelőtti állapotokhoz.
- Önök végigszenvedték a megszorításokat, és amit a kormány szerződésben ígért, nem tartja be?
-Így van, 2007-ben jelentős reálbércsökkenés következett be. 2008-ban a kormány garantálta a reálszintmegőrzést, de a KSH jelenlegi adatai is azt mutatják, hogy ez sem történt meg, 3-3,5 %-os reálbércsökkenéssel számolhatunk ebben az évben.
- Miért éppen a rendőrt, katonát, tűzoltót, vámost, börtönőrt sújtja a kormány?
- A közszféra egészét érintik a kormány által beígért újabb megszorítások. Ráadásul óriási munkaerőhiánnyal küzdünk. Főleg azért, mert ennyi bérért egyre kevesebben vállalják, hogy az életüket is kockára tegyék. Olyan munkakörülmények között dolgozzanak, mint például a börtönőrök, vagy napi életveszélyben legyenek, mint a tűzoltók. A végrehajtó állomány jelentős részének a nettó illetménye nem éri el a százezer forintot.
- Milyen következményei lettek a korábbi megszorításoknak?
- Az elmúlt évekbeli megszorításoknak és a kormány által meglebegtetett tervezeteknek az lett a következménye, hogy tömeges elvándorlás indult meg az ágazatból. Több ezer ember hagyta el a testületeket. Aki tudott, szolgálati nyugdíjba vonult. Ezért most drasztikusabb lépések is elképzelhetőek. Előre jeleztük, hogy a kormány iránti lojalitásunk megszűnhet abban az esetben, ha meglépik ezt az intézkedést. Ez sok mindent takarhat, a részletekbe nem szeretnék belemenni.
- Engem viszont nagyon is érdekelne, mit is jelent az, hogy "megszűnik a lojalitásuk a kormánnyal szemben"?
- Olyan tevékenységekre kerülhet sor, amik nem kontrolláltak, és nem feltétlenül törvényesek.
- Az első figyelmeztetés egy tüntetés lesz?
- Folyamatosan tárgyalunk a kormánnyal. Én is ott voltam Gyurcsány Ferencnél, amikor fogadta a közszféra nagyobb szakszervezeteit, illetve Kiss Péter kancelláriaminiszterrel is tárgyaltunk. Csizmár Gábor államtitkárt jelölték ki a folyamatos tárgyalásra a sztrájkbizottsággal. A kormány kifejezésre juttatta, hogy keresi a megoldást, csak itt az a probléma, hogy a kormány felrúgta a két évvel ezelőtt kötött megállapodást, aminek most is érvényben kéne lennie. Ezért nincs bizalmunk. Úgy gondoljuk, ahogy ezt is képes volt a kormány egy mozdulattal semmissé nyilvánítani, a következővel is bármikor megteheti.
- Mik a minimális célkitűzéseik?
- Nekünk is az az érdekünk, hogy normalizálódjon a mostani helyzet. Minimális célkitűzésként azt fogadnánk el, ha legalább reálértéken megőriznénk a kereseteket. Ne vegyék el törvényes járandóságainkat, másrészt a jövő évi inflációhoz igazítsák a béreket.
- Kik csatlakoztak a 29-ei tüntetéshez?
- Közösen hoztuk meg a döntést az egészségügyben dolgozó szakápolókat, orvosokat tömörítő szakszervezettel, a pedagógusok érdekvédelmi képviseleteivel, az önkormányzatokban dolgozó köztisztviselők, közalkalmazottak szakszervezetével, a szociális intézményekben dolgozókkal, a bölcsődék dolgozóinak érdekvédőivel. Tehát a közszféra egésze csatlakozott ehhez a megmozduláshoz. Elburjánzott a feketegazdaság és az állami korrupció. A bérből és fizetésből élők, a munkavállalók tisztességesen fizetnek, a közszféra dolgozóitól le is vonja az állam ezeket. A mindenkori kormány, ha baj van, azonnal a bérből és fizetésből élők jövedelméhez nyúl, hiszen itt lehet a legkönnyebben bevételhez jutnia.
- Milyen tüntetésre számíthatunk?
- Úgy néz ki, hogy vonulásos tüntetés lesz. A fegyveres rendvédelmiek vonulnak a Hősök terétől, közben csatlakoznak hozzájuk a különböző ágazati szakszervezetek. Így fogunk megérkezni a Parlament elé.
- A Magyar Fórum is ott lesz, és sok sikert kívánunk céljaik eléréséhez. 
O. J. J.
 

A nap kérdése

napja nem tudjuk, kik pénzelték a Jobbik EP-i választási kampányát.

Hírlevél

Hírlevél


HTML formátum?

Megjelent

Bocskai TV

Függetlenség