Tankönyvvita Szlovákiában: győztek a magyar földrajzi nevek

E-mail Nyomtatás

A kisebbségek nyelvén is feltüntethetők a földrajzi nevek a szlovákiai kisebbségi iskolák tankönyveiben – határozott kedden a pozsonyi parlament. Ez azt jelenti, hogy például a magyar tankönyvek szövegeiben első helyen a magyar megnevezés szerepel majd, amelyet a szlovák követ zárójelben. A testület 138 jelen lévő tagja közül 106 támogatta a kétnyelvű földrajzinév-használatot - igennel voksoltak a Robert Fico vezette legerősebb kormánypárt, a szociáldemokrata Smer képviselői is. Fico fő koalíciós partnere, a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt máris bejelentette: alkotmánybírósághoz fordul a közoktatási törvény mostani módosítása miatt.

 

Slota-Fico ellentét

Slota ezzel már tavaly decemberben, a kétnyelvű földrajzinév-használat első jóváhagyásakor is fenyegetőzött. Akkor azonban Ivan Gasparovic államfő megvétózta a törvényt, amelyről emiatt kedden újra szavazni kellett. Megfigyelők szerint a márciusi köztársaságielnök-választáson újrainduló Gasparovic ezzel az őt támogató nemzeti pártnak akart kedvezni, igaz, ellene tett az ugyancsak őt favorizáló Smernek.

Meciar nem támogatta

A Slota-párt és a legkisebb koalíciós erő, a Vladimír Meciar Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalma kezdettől csak szlovák megnevezéseket akart. A nemzeti párt a napokban azt is jelezte: ha megszavazzák is a kétnyelvű használatot, azt a Slota-párti oktatási miniszter nem tudja majd végrehajtani. Indoklásuk szerint azért, mert a törvény csak a meghonosodott magyar földrajzi nevek használatát engedélyezi, de - hangoztatják - meghatározatlan, mi számít ilyeneknek. A 19. század második felében mesterségesen képzett magyar névalakokat smeres politikusok is ellenezték.

Már történelem

A tankönyvvita azt követően robbant ki északi szomszédunknál, hogy a szaktárca jóváhagyásával csak szlovák földrajzi neveket használó magyar nyelvű kiadványok jelentek meg a magyar iskolák számára. A két világháború közti Csehszlovák Köztársaság óta Szlovákiában bevett gyakorlatnak számított a kétnyelvű, sőt helyenként a csak kisebbségi nyelvű névhasználat, de ez a terület törvényileg valójában szabályozatlan volt.

(FH)

 

A nap kérdése

napja nem tudjuk, kik pénzelték a Jobbik EP-i választási kampányát.

Hírlevél

Hírlevél


HTML formátum?

Megjelent

Bocskai TV

Függetlenség