Magyar Igazság és élet pártja

Ma 2024. július 4, csütörtök, Ulrik napja van. Holnap Emese és Sarolta napja lesz.

Belép a most alakuló szlovák kormányba a Most-Híd

E-mail Nyomtatás

A Most-Híd párt része lesz a most formálódó négypárti új szlovák kormánynak. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), Szlovák Nemzeti Párt (SNS), Háló (Sieť) hármashoz való csatlakozásról hivatalosan szombaton Pozsonyban döntött a magyar és szlovák tagsággal rendelkező párt Országos Tanácsa – közölte az 50 tagú vezető testület ülése után Bugár Béla, a Most-Híd elnöke.

 

Bugár szerint a Most-Híd azért lép koalícióra a korábban elutasított Smerrel, mert az általuk preferált jobboldali koalíció nem jött létre. „Hetvenkét mandátummal nem lehet stabil kormányt létrehozni" - jegyezte meg. Úgy vélte: mint a leendő koalíció minden tagja, a Smer is engedni kényszerült bizonyos területeken, s ezért jöhet létre ez a bal-jobb koalíció, amely szerinte stabil lehet és megakadályozhatja a szélsőségesek előretörését az országban.

 

Az Országos Tanács 50 tagja közül az ülésén 44-en vettek részt. Közülük a kormányba lépést 41-en szavazták meg, hárman ellene voksoltak. Az OT ülése a tervezettnél mintegy két órával hosszabb volt. Bugár ezt azzal magyarázta, hogy az ülésen résztvevők fele ki akarta fejteni véleményét a kormánytagsággal kapcsolatban, s mindenkit meg kellett hallgatni.

Bugár Béla és Lucie Žitňanská az OT döntését azzal magyarázta, hogy a koalícós szerződésbe a Hídnak programja prioritásainak 90 százalékát sikerült bevinnie.

 

„A puding próbája az evés" – jelentette ki Bugár arra válaszolva, milyen biztosítékok vannak a Híd által meghatározott prioritások teljesítésére. „A jövő attól függ, mit sikerül teljesíteni programunkból. Ha nem tudjuk teljesíteni programpontjainkat, tudjuk, mit kell csinálnunk" – szögezte le. Arra kérte az embereket, hogy a program teljesítése alapján mondjanak majd ítéletet a Most-Hídról.

 

Arra a kérdésre, nem zavarja-e a Híd pártot az, hogy Ján Slota, az SNS korábbi elnöke gyakran támadta a magyarokat, nagyon csúnyákat mondott róluk, és nem vár-e el ezért bocsánatkérést Andrej Danko, az SNS mai elnöke részéről, Bugár kifejtette: nem lehet bocsánatkérést követelni attól, aki nem sértett meg senkit, Danko nem lehet felelős Slotáért. Bugár szerint a Most-Híd prioritásai kisebbségi téren is bekerültek a koalíciós dokumentumba, s most ki kell várni, hogyan sikerül ezeket megvalósítani.

 

„A koalíciós dokumentumban minden párt prioritásai megjelennek. Ezeket csak akkor lehet teljesíteni, ha kölcsönösen támogatni fogják egymást a pártok" – vélekedett Žitňanská.

 

Bár a sajtótájékoztatón a pártvezetők erről konkrétan nem beszéltek, Simon Zsolt, a párt alelnöke és egyik alapítója, volt földművelődésügyi miniszter, a döntés után bejelentette: távozik a pártból, és ebből kifolyólag a parlamenti frakciónak sem lesz tagja. Simon egyike azoknak a pártvezetőknek, akik ellenzik a Híd kormánytagságát. Bugár a sajtóértekezleten igyekezett minimalizálni ezt a vitát. „Miért hallgassak egy ember véleményére, ha az OT-ben 41-en támogatták a lépést" – magyarázta a pártelnök. „Számomra az a fontos, hogy példáját mások nem követték" tette hozzá.

 

Bugár Béla bírálóan szól a pénteki pozsonyi tüntetésről, amelynek ellenzéki résztvevői Richard Sulík (SAS) és Igor Matovič (Olano) bírálták a Hídat és a Hálót, hogy kormányra lépnek a Smerrel. A Híd elnöke szerint ez nyomásgyakorlás, gyűlöletkeltés és ellentétes a demokrácia elveivel. Elfogadhatatlannak minősítette, hogy lányát is nyíltan megfenyegették.

 

Ami a Smerrel való együttműködést illeti, kérdésre válaszolva megjegyezte: a nagyszombati régióban „vígan folyik a Smer és az MKP" együttműködése, s az nem szúr szemet senkinek.

 

A várhatóan Robert Fico, a Smer elnöke vezette új 15 tagú kabinetben a vegyespártnak két miniszteri tárcája és öt államtitkára lesz. A pártelnök konkrét neveket ezúttal sem mondott. Hivatalosan nem megerősített értesülések szerint az igazságügyi minisztérium élére Lucie Žitňanskát, míg a környezetvédelmi tárca élére Solymos Lászlót jelöli majd a párt. Bugár szerint ez a pártelnökség jogköre, s a nevek néhány napon belül ismertek lesznek.

 

Az államtitkári tisztségekre állítólag a következő személyek voltak jelölve: Vitkó Andrea (igazságügy), Érsek Árpád (közlekedés) és Peter Krajňák (oktatásügy). A környezetvédelmi és a munkaügyi tárca államtitkárjelöltjeiről egyelőre nincsenek megbízható információk.

 

Žitňanská és várhatóan Solymos parlamenti képviselői helyeit Csicsai Gábor és Pfundtner Edit foglalhatják el. Érsek Árpád helyett pedig Vörös Péter ülne be a tisztelt házba.

 

Kokes János, Felvidék.ma

 

A nap kérdése

napja nem tudjuk, kik pénzelték a Jobbik EP-i választási kampányát.

Hírlevél

Hírlevél


HTML formátum?

Megjelent

Bocskai TV

Függetlenség