Miközben Brüsszel a magyar kormányt ekézi a hetedik cikk mumusával, Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter és Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter vezetésével német–francia munkacsoport alakult, amely javaslatokat dolgoz ki az Európai Unió és az euróövezet továbbfejlesztéséről. A továbbfejlesztés kifejezés némileg finomkodó megfogalmazása annak, amire Németország és Franciaország készül. Ugyanis azért kell „továbbfejleszteni” az euróövezetet, mert az Európai Unió nem tekinthető jól működő szervezetnek sem pénzügyi, sem gazdasági, sem védelmi, sem politikai szempontból. A továbbfejlesztés lényegében központosítást takar, ahol a két legerősebb tagállam, Németország és Franciaország határozná meg az euróövezet vállalatainál alkalmazható adósávokat, létrehoznák a bankuniót és az IMF-hez hasonló alapot, mellyel a szegényebb és problémát okozó európai államokat kényszerítenék térdre.
Tehát miközben Németország és Franciaország azt keresi, hogy milyen új működő modellt lehetne felállítani, mely pénzügyi és gazdasági stabilitást hozna az euróövezetnek, addig Brüsszel éppen a magyar modellt akarja szétverni, mely gazdasági és pénzügyi stabilitást hozott Magyarországnak. Nincs ebben némi ellentmondás?
Márpedig Brüsszel soha nem látott erejű támadásra készül. Ahogy Orbán fogalmazott Szlovéniában: a négy évvel ezelőtt Magyarország ellen intézett támadás ismétlődik meg, csak sokkal koncentráltabban, erőteljesebben és nagyon sok gyűlölettel tele. (Lásd írás a cikk végén)
Ha az Orbán nyilatkozatában megfogalmazott tényeket összevetjük azzal a folyamattal, ami Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő múlt heti találkozása után elindult, akkor azt látjuk, hogy Németország és Franciaország ugyan rájött, hogy az Európai Unió rossz úton jár, csak éppen a megfelelő út kiválasztásában komoly nehézséget jelent a liberális politikai köd.
Németországra és Franciaországra „különleges vezető felelősség” hárul – mondta a folyamat részeként Wolfgang Schäuble, német pénzügyminiszter. És ebben tökéletesen igaza van. Ezért reméljük, hogy a német és a francia politika egy pillantást vet a tényekre és elindul az a folyamat ezekben az államokban is, mely Magyarországon 2010-ben meghozta a változást. A liberális, neoliberális vagy akárminek is nevezett, de régen kifulladt, willkommenskulturral, multikultúrával, nyitott társadalommal torzított társadalomkép megbukott.
A Nyugat két nagy „különleges vezető felelősségű” államában ideje, hogy felemelkedjen egy politikai erő, mely képes a valóság objektív értékelésére. Mert akkor végre minden európai állam fellélegezhet, hogy van jövője a kontinensnek.
Azonban a radikális fordulat még messze van, egyelőre körvonalai sem látszanak.
A 2013-as eljárás eredményeként született Tavares-jelentés nevetségessé vált, és rontott az európai parlament megítélésén.
A kormányfő kiemelte: a politikai hivatás ma sokkal sebezhetőbb, mint évtizedekkel ezelőtt, hiszen a hosszú távú megfontolások helyett a rövid távú médiamegfontolások kerülnek az előtérbe, s megjegyezte, az európai gazdaság nincsen túl jó állapotban, mindenki a túlélésért küzd a következő választások előtt.
A miniszterelnök arról beszélt, hogy 2008-ban Magyarország – még a görögök előtt – elsőként omlott össze, 2010-ben hatalomra került kormánya pedig nemzetibb megközelítést választott, ha ezért olyan erősen kritizáltak is minket, hogy majdnem megfulladtunk.
Nem volt könnyű túlélni – jegyezte meg.
Kiemelte, hogy idén az első negyedévben négy százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP), a munkanélküliség 12-ről négy százalékra zuhant, így jövőre meg is valósulhat a teljes foglalkoztatottság, a minimálbér idén több mint 15 százalékkal nőtt.
Valóban van értelme, hogy az ember több erőfeszítést tegyen, többet dolgozzon a családja érdekében – fogalmazott a kormányfő, kiemelve, hogy optimisták vagyunk, összességében jó úton haladunk.
Az elmúlt hét év alatt pedig nem a jóléti, hanem a munkaalapú társadalom megteremtése volt a cél – hangsúlyozta.
A migrációs válság veszélyeiről szólva a kormányfő azt emelte ki, hogy minden nemzetnek joga van saját jövőjéről dönteni. Ha a franciák vagy a németek meg akarják próbálni az együttélést több millió migránsként érkezett muszlimmal, az az ő dolguk, de ne kényszerítsék a magyarokat, hogy az ő útjukat járják – hangsúlyozta.
Orbán Viktor kiemelte, a magyarok szerint nem lehet egy társadalomba integrálni két különböző civilizációt, a párhuzamos társadalmak megjelenése viszont nagyon sok problémát és konfliktust okozna.
Ez egy döntés, és azt kérjük Európától, hogy tisztelje ezt a döntést és választást – jelentette ki.
A miniszterelnök szerint tisztelnünk kell a muzulmán civilizációt, de tudatosítanunk kell magunkban, hogy egyes elvei eltérnek a magyarországi jogrendszer szabályaitól, „úgyhogy nem tudjuk megoldani, hogy két különböző civilizáció egy országban, ugyanazon alkotmányos ernyő alatt éljen együtt” – Orbán Viktor maribori nyilatkozatából, az MTI alapján.
< Előző | Következő > |
---|