Immáron biztos, hogy Hosszú Katinka edzőt vált
A magyar sport egyik legeredményesebb jelenkori versenyzője, a világ legjobb úszónőjeként számon tartott Hosszú Katinka fontos bejelentést tett a múlt héten. A magánéleti válság feloldhatatlanságára hivatkozva közleményben tudatta, hogy a jövőben nem Shane Tusup irányítja majd a felkészülését. Ez a bejelentés bizonyos értelemben nem volt váratlan, hiszen a Hosszú Katinka-Shane Tusup házaspár magánéleti problémáiról már hosszú ideje hallani lehetett. Ám most, hogy a dolog immár végleges lett, felmerült a kérdés, hogy vajon mi lesz az egyetemes magyar sport egyik legsikeresebb versenyzőjével?
Sportrovatunkban a héten ennek igyekeztünk utána járni, félretéve a bulvárt, szigorúan csak a sportszakmai oldaláról megközelítve a kérdést.
Hosszú Katinka Baja kosaras legendájának, Hosszú Istvánnak a lányaként sportos családba született. Gyermekkorától úszik, valamennyi úszásnemben sikeres. 14 éves, amikor – rövid pályán – első bajnoki címét nyeri. A következő évtől már a felnőttek nemzetközi mezőnyében versenyez. Részt vesz az athéni olimpián is, és ugyanebben az évben első felnőtt érmét – egy EB-bronzot – is megszerzi. Több ifjúsági-, illetve felnőtt viadalon való részvételt követően a 2008-as pekingi játékokon is elindul. 2008-ben ezüstérmes az eindhoveni EB-n, 2009-ben pedig világbajnoki címet és két bronzérmet szerez Rómában, nagy medencében. Ezek után a 2010. évi hazai rendezésű Európa-bajnokságon már esélyesként indul és ahhoz méltón is szerepel: három aranyérmet gyűjt be. A 2011-es vb-n nem szerez érmet, ám utána rendre dobogós helyen zárja a különböző versenyeket, így sokan a londoni olimpia egyik favoritjának tartották. Nem sikerült érmet nyernie, majd a csalódást keltő olimpia után addigi edzőjétől, Dave Salo-tól is megválik.
Ekkor jelenik meg az életében Shane Tusup, akit Amerikában ismer meg, s aki jelzi Katinkának: vele, az ő iránymutatásaival elérheti azokat a magasságokat, amelyeket addig nem sikerült. Katinka részben azért is, mert csalódik Dave Salo-ban, igent mond Tusupnak. Innentől kezdve látványosan felfelé ível karrierje. Már a rákövetkező évtől kezdve futószalagon kezdi szállítani az aranyakat. Kis vagy nagymedence, világbajnokság, Európa-bajnokság, vagy épp Világkupa-sorozat, egyre megy: Katinka rendre a győztesek között van.
2013-tól teljesen új, az idehaza megszokottól alapvetően eltérő tematika szerint kezdett készülni Katinka. Ennek lényege, hogy a hosszú edzőtábori felkészülés helyett lényegében a versenyekkel edzi magát. Az év minden jelentős versenyére benevez, és ott a lehető legtöbb számban el is indul, a Világkupa-sorozatban versenyről-versenyre jár, és rövid pályán is rendre megméreti magát. Mindezek láthatóan tökéletes elképzelésnek bizonyulnak, hiszen Katinka nem csupán elindul a rengeteg versenyen, de legtöbbször meg is nyeri azokat. És amitől 2014-ben és 2015-ben sokan tartottak – miszerint Katinka kiéghet az olimpiáig – alaptalan félelemnek bizonyul. Katinka 2016-ban Rióban, az olimpián minden tekintetben a csúcsra ér. Három olimpiai bajnoki címével és egy ezüstjével – a szintén három aranyat begyűjtő Kozák Danutával együtt – nem csupán a magyar olimpiai csapat legeredményesebb tagja lesz, de sokkal több is annál.
A három olimpiai aranyéremmel Hosszú Katinka egyrészt bizonyította azt, hogy igazán éles helyzetben is képes csúcsteljesítményre. Másrészt – s ez talán fontosabb – beváltotta a sportszerető közvélemény belé vetett bizalmát, hitét. Aligha kétséges ugyanis: ha készült volna egy előzetes közvélemény-kutatás Rio előtt, hogy kinek az olimpiai aranyérmében bíznak leginkább a magyarok, akkor azt Hosszú Katinka elsöprő fölénnyel nyerte volna meg. Reményteljes honleányunk pedig megcsinálta azt, amiért kiutazott, s amit az itthon szurkoló milliók reméltek, áhítottak tőle.
S talán ebben az előzetes, majd később valóra váltott reményben keresendő annak az oka, hogy a magyar sportrajongók kénytelen-kelletlen, de elfogadták a fölöttébb durva és antiszociális Shane Tusup-ot, valamint azt, hogy Tusup hatására Hosszú Katinka is sok dologban megváltozott, és olyan dolgok, olykor bizonyos allűrök is előfordultak körülötte, a személyéhez kapcsolódóan, amelyek korábban nem. Kettejük kommunikációja például szinte teljesen egyirányúvá vált, bármilyen interjúra elérhetetlen lett Katinka, de ami még megdöbbentőbb volt: a szövetség, vagy akár a szövetségi kapitány is legtöbbször csak email-en tudott kontaktusba lépni az úszónővel és edző-férjével.
Tavaly, az év legvégén, szinte a semmiből pattant ki a házaspár családi válságának híre. Január 11-én, az Év Sportolója Gálán Shane Tusup magyarul írt bocsánatkérő levelet olvasott fel, amely után azonban ugyanúgy külön távoztak a gáláról, mint ahogyan külön is érkeztek. Hosszabb csend után ismét megjelent róluk egy-két közös kép a közösségi oldalakon, és úgy tűnt, talán rendbe hozható a párkapcsolatuk. Azonban a múlt héten napvilágot látott újabb hírek nem csupán a házasságuk végleges zátonyra futásáról szólnak, de Hosszú Katinka most először immár azt is világossá tette: úszópályafutását is új edzővel folytatja.
A történtek számos kérdőjelet vetnek fel. Amint azt lapunknak adott interjújában Hargitay András is kifejti, kulcsfontosságú időszak előtt áll első számú úszónőnk. A mostani élethelyzet ugyanis nem csupán úszóként, de magánemberként is kihat a mindennapjaira. A megfelelő utódot mindenképpen meg kell találnia ahhoz, hogy továbbra is magas szinten legyen képes teljesíteni. Ehhez pedig ugyanolyan magas fokú motiváltság kell, mint ami a Shane Tusup-pal eltöltött időben gyakorlatilag végig jellemezte Katinkát.
Egy biztos: Hosszú Katinkától senki és semmi nem veheti el eddigi sikereit. Személyében a jelenkori magyar sport egyik büszkeségét tisztelhetjük, aki sokak példaképe lett az elmúlt években, s akire sportolói pályafutása befejezése után is komoly feladatok várnak: az úszás népszerűsítése és a magyar sportéletben való további részvétel, akár az utódok nevelésében, akár a sportdiplomácia területén.
Éppen ezért nem csupán az úszótársadalom, de az egyetemes magyar sport érdeke is, hogy Hosszú Katinka pályafutása zökkenőmentesen folytatódjon és továbbra is sikeres, eredményes úszónőnk maradjon. Valamennyi magyar sportrajongó ezért szurkol az előttünk álló időszakban.
*****
HARGITAY ANDRÁS: SOK A KÉRDŐJEL
Lapunk a magyar úszósport első világbajnokától, a sportágat két ízben szövetségi kapitányként is szolgáló Hargitay Andrástól kért szakmai véleményt arról, hogy milyen következményei lehetnek Hosszú Katinka és edzője különválásának, illetve hogy milyen utód volna ideális a jelenlegi legeredményesebb úszónk mellé.
- Szakmai szemmel miként látja Hosszú Katinka elmúlt éveit, s mi a véleménye a most előállt új helyzetről?
- Katinka olimpiai bajnoki címig vezető útja nagyon kalandos volt. Annak ellenére, hogy 400 vegyesen már 2009-ben világbajnok lett, nem tagadható, hogy Shane Tusup mellett érte el a legjobb eredményeit. Az amerikai tréner szinte minden téren megváltoztatta Katinkát. Fizikálisan, lelkileg és szellemileg is, s ehhez hozzájött az újszerű versenyzési metodika és a felkészülés sajátossága, egyedisége. Mindez eredményre vezetett, amely visszaigazolta nemcsak számukra, de minden esetlegesen kétkedő számára is, hogy az elképzelés jó és van létjogosultsága ennek a különleges felkészülési módozatnak. Ezzel párhuzamosan ráadásul mindenki számára megbonthatatlan egységet mutattak fel, úgy is, mint edző-versenyző páros, és úgy is, mint férj-feleség. Immáron nyilvánvaló, hogy sajnos mindkét egység megbillent. A szakmánál maradva: egy ilyen megbillenés természetesen bármilyen edző-versenyző viszonylatban is bekövetkezhet. Ilyenkor az a legfőbb kérdés, hogy miként lehet ezt az helyzetet megoldani. Ha őszinte vagyok, akkor az uszodában szerzett eddigi tapasztalataim alapján azt kell mondanom, hogy ez eléggé ritkán sikerül… Számos példát lehetne említeni, amikor egy bejáratott edző-tanítvány viszony felbomlása után a világklasszis versenyző eredményei visszaestek. Annak idején Vladár Sándor, vagy a közelmúltból Gyurta Dani is példa lehet erre. Ami azt jelzi, hogy a legnagyobb klasszisokat is megvisel egy váltás. Katinka esetében is most előállt egy ilyen helyzet, és nincs sok idő arra, hogy találjon valakit, akire rábízza a felkészülését. Több más dolgot is figyelembe kell venni. Kiemelkedik ezek közül Katinka életkora és a motiváció kérdése. Katinka ugye már átélt egy edzőváltást London után, ám azóta hat év telt el, ami nem kevés idő. Most vélhetően nehezebb lesz alkalmazkodnia egy új edzőhöz, mint volt akkor. Ami a motivációt illeti, ez szintén kulcskérdés. Katinka mindent megnyert, ami nyerhető az úszásban, és ebben hatalmas szerepet játszott az extra motiváció is, ami eddig őt jellemezte. Innentől kezdve bizonyos értelemben csak veszíthet, hiszen, ha ezután is képes lesz aranyérmeket nyerni, az tőle nem lesz különösebben meglepő, ha viszont nem, akkor mindenki számára az lesz a téma, hogy lám: Hosszú Katinka csillaga leáldozott… Nem lesz könnyű...
- Az úszásban, ha százalékos eloszlásban kellene kifejezni, akkor mekkora az edző és mekkora a versenyző szerepe az eredményekben?
- Az úszás egyéni sportág, emellett pedig állóképességi sportág is, így nagyobb az edzők szerepe is egy versenyző teljesítményében. Azt lehet mondani, hogy nagyjából fele-fele arányban oszlik meg ez a dolog. Lehetnek időszakok, amikor eltolódik 60-40%-ig, akár az edző, akár a versenyző felé a felelősség, de összességében fele-fele az arány. Ha eredmény van, azt jórészt együtt éri el egy úszó és az edzője, ha nincs, akkor pedig közös a felelősség az eredménytelenségben…
- Akár szellemiségében, akár személyiségében ki lehet a megfelelő utód Katinka számára?
- Az egyértelmű, hogy kizárólag egy nemzetközi szinten is versenyképes, komoly tudással rendelkező szakember jöhet szóba. Ha ez a tudás meg is van valakiben, szükséges még további két dolog: a hit és a hatás. Létfontosságú, hogy az új tréner ugyanúgy hatással legyen Katinkára, ahogy Shane Tusup is volt, és ugyanilyen lényeges, hogy Katinka maximálisan higgyen leendő trénere szakmai felkészültségében. Versenyzői és edzői múltamból fakadóan állítom: akár az egyik, akár a másik hiányzik, az nem vezet jóra… Az előttünk álló egy év rendkívül fontos lesz. Ha sikerek jönnek, az megadhatja a legitimitást az új edző és Katinka kapcsolatának. Ha nem, akkor az kedvét szegheti és hatással lehet a már említett motivációjára és az új edzőjébe vetett hitre. Vagyis megint visszakanyarodtunk oda, amiről az előbb is beszéltem. Őszintén szólva, magam is kíváncsian várom a folytatást, és természetesen nagyon szurkolok, hogy Katinka továbbra is sikeres maradjon, mert ez az egész magyar úszósport szempontjából is fontos.
- Más értelemben is hozhat változásokat az edzőváltás? Arra gondolok, hogy visszakapjuk-e vajon azt a Katinkát, akit régen ismertünk, s aki joggal volt az egyik legnépszerűbb magyar sportoló emberileg is?
- Értem a kérdését, ez valóban jogos felvetés. Véleményem szerint igen, mert Katinka személyisége alapvetően nagyon kedves és pozitív, és hitem szerint előbb-utóbb ez újra látható lesz. Nemrégiben megjelent könyvemben is megírtam, hogy szövetségi kapitányként gyakran láttam egyfajta kettősséget Katinka tekintetében. Egyszerre láttam keménynek, ugyanakkor segélykérőnek is tekintetét. Mintha az Iron Lady és a Katinka ott viaskodott volna benne, ami számára sem lehetett könnyű. Az élet most lehetőséget ad arra, hogy újra önmaga legyen, ilyen téren is.
Kovács Attila