Mit kell tudni a „Hungary helps” programról?- kérdeztük Azbej Tristant , a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkárát.
-A program egybefoglalja Magyarország összes nemzetközi humanitárius és fejlesztési tevékenységét. Ez a program hármas vonatkozású. Az első humanitárius jellegű program: Magyarország is kiveszi a részét a világon szükséget szenvedő és bajbajutott emberek megsegítésében. A második a migrációs politikára vonatkozik: Magyarország a migráció helyett a helyben maradás révén való boldogulást támogatja. A harmadik pedig a vallásszabadsággal kapcsolatos. Kevesen tudják, hogy jelenleg a világon a vallása miatt legüldözöttebb csoport a keresztény és azért döntött úgy a magyar kormányzat, hogy a „Hungary helps” programon belül az egyik fő prioritás a keresztények segítése. Erre a célra hozták létre az Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Helyettes Államtitkárságot. Most tartunk a program második évében, és ezalatt az idő alatt 4,5 milliárd forintot fordítottunk az üldözött keresztények megsegítésére és ezzel emberi életeket mentettünk meg Közel-Keleten és Afrikában. Magyarország egy kis ország, erőforrásai végesek, ezért amit mi tudunk tenni, az egy példa, egy modell felmutatása.
Mégis mennyire ismert ez a program?
Egyre inkább, köszönhető a konkrét eredményeknek. Ezek közül a legfontosabb az iraki Tell-Aszkuf település felépítése a ninivei fennsíkon, amit az Iszlám Állam terroristái 2014-ben foglaltak el és elüldözték onnan az ott élő mintegy 1300 keresztény családot, leromboltak 900 épületet. Magyarország 2 millió euró felhasználásával építette újjá a települést és így mintegy 1000 család már visszaköltözhetett. Többek közt ennek hírére is, az USA tavaly novemberben bejelentette, hogy hasonló programot indít a „magyar példát követve”. Kiemelem: gyakran félreértik a programot, mintha az egy „keresztény Kulturkampf” lenne, pedig arról van szó, hogy a vallásuk miatt üldözött és népirtásnak kitett embereken próbálunk segítni.
emma