Külföld

Megkérdeztük: hogyan látják közéletünk szereplői a magyar-magyar párbeszédet?

E-mail Nyomtatás

Noha magán a dunaszerdahelyi fórumon nem bontakozott ki hosszas vita a jelenlévők között, véleménye mindenkinek van a magyar-magyar párbeszédről. Erről faggattuk közéletünk ismert szereplőit.

Duray Miklós: A tettekkel és a gondolkodással másképpen

A 2016. november 21-én Dunaszerdahelyen lezajlott elegáns találkozónak már az elnevezése is sajátos: magyar-magyar párbeszéd. Arra utal, mintha különálló vagy egymással szemben álló magyarok folytatnának valamilyen eszmecserét, mintha két vagy több, magát magyarnak nevező csoport béketárgyalásokat vagy fegyverszüneti tárgyalásokat kezdett volna. Reménykedem abban, hogy csak nyelvi modorosságról van szó, és továbbra is a magyar nemzet Szlovákiában élő egy közösségéről beszélhetünk. Ha tévedek, akkor a párbeszéd megnevezés csupán valamilyen párharcnak az elfedésére szolgál. Ha viszont elolvasom a közös nyilatkozatot, fel lehet fedezni benne a közös ügy szolgálatának a szándékát, de mintha gondolkodásban teljesen eltérő csoportok gondolati egyvelege jelenne meg. Arról nem is beszélve, hogy szakmai nyelvhasználatában és gondolatmenetében meg sem közelíti azt a szintet, ahová sikerült eljutnunk az 1990-es évek első felében. A Szlovákiában élő magyarokat önszántunkból miért kell peremre szorított, legyőzött csoportnak tekinteni, akik csaknem esdekelnek valamilyen jó szóért a hatalom részéről? Nem sugároz öntudatot és meggyőződést a szöveg, mintha össze nem illő gondolkodásmódokat akart volna egybekényszeríteni a szöveg szerkesztője. Nem sikerült rangsorolni a magyar oktatásügy gondjait. Elhiszem, hogy ez nagyon nehéz, mert annyi a gond, de talán érdemes lett volna rendszerszerűen megkülönböztetni és megnevezni a szlovákiai magyar közösség társadalmának felelősségét és feladatait, a szakma, tehát a magyar pedagógusok felelősségét és feladatait, a szakmai és a jogi megoldási javaslatokat és az elvárást vagy követelést az államhatalom, a kormányzat iránt.

Bővebben...
 

Kulcsár Terza József feljelentette a prefektúrát

E-mail Nyomtatás

A magyar közösség szimbólumainak, zászlajának és himnuszának folyamatos támadása miatt a legfőbb ügyészségen tett feljelentést a Kovászna megyei prefektúra ellen Kulcsár Terza József, a Magyar Polgári Párt (MPP) háromszéki elnöke, aki szerint a tettek kimerítik az emberiség elleni bűncselekmény fogalmát – számol be Bíró Blanka a kronika.ro-n.

Bővebben...
 

Kelemen: Románia nem tartja be nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségeit

E-mail Nyomtatás

Az RMDSZ két árnyékjelentését ismertette Kelemen Hunor szövetségi elnök Strasbourgban, az Európai Parlament Kisebbségi Munkacsoportjának soros ülésén november 24-én. Kelemen Hunor szerint az, hogy Románia két éves késéssel nyújtotta be a Kisebbségvédelmi Keretegyezményről szóló jelentését azt mutatja, hogy nem veszi komolyan sem saját, sem pedig a nemzetközi szerződésekben elfogadott vállalásait.

Bővebben...
 

Húszéves a Jakab Antal Tanulmányi Ház Csíksomlyón

E-mail Nyomtatás

Az erdélyi katolikus közösség lelki-szellemi megújulását szolgáló központ, a Jakab Antal Tanulmányi Ház fennállásának huszadik évfordulóját ünnepelték Csíksomlyón. A Jakubinyi György gyulafehérvári érsek által celebrált szentmise után kerekasztal-beszélgetést tartottak a ház múltjáról, jelenéről és jövőjéről. A Jakab Antal Tanulmányi Ház az egyházmegye első ilyen jellegű intézménye, volt gyermekkora, kamaszkora, és most szépen elérte a felnőttkort, mutatott rá az érsek. Az egy évvel ezelőtt megújult arculatú intézmény működtetői lehetővé teszik, hogy minél többen részt vehessenek különböző továbbképzőkön, függetlenül az anyagi helyzetüktől.

Bővebben...
 

Vonatjáratot indítanak Magyarországról Munkácsra

E-mail Nyomtatás

Erről Volodimir Omeljan, ukrán infrastrukturális miniszter beszélt az ungvári nemzetközi repülőtéren tett munkalátogatása során - közölte a pmg.ua november 18-án.

Bővebben...
 

Fennállásának tizedik évfordulóját ünnepelte az MTTK

E-mail Nyomtatás

Az intézményes tanítóképzés 145 éves Szabadkán

Fennállásának tizedik évfordulóját ünnepelte az MTTKA Katalin díjjal kitüntetett Basity Palkovity Gréta, aki egyébként a Vajdaság Ma szabadkai tudósítója, Illyés Gyula Bartók című versét mondja az ünnepi műsoron. A 2006-os megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepelte a szabadkai Városháza dísztermében a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, a köszöntőket követően elismerésben részesítették a dolgozókat, a legjobb hallgatókat, támogatóikat. A Katalin-díjat Basity Gréta érdemelte ki, a 2016-os Pro Facultate elismerésben Káich Katalin alapító dékán, professor emeritus részesült.

Bővebben...
 

Állva tapsolt a közönség a Virágeső premierje után

E-mail Nyomtatás

Csáky Pál színpadi játékának ősbemutatóját tartották Komáromban

Új felvidéki magyar színdarab ősbemutatóját tartotta a Teátrum színházi polgári társulás csütörtökön este Komáromban, a Tiszti pavilon színpadán. Nem véletlenül került november 17-én a közönség elé Csáky Pál Virágeső című színpadi játéka…Emlegetik a szereplők az előadásban a bársonyos forradalom kitörésének ma már történelmi dátumát. Feri, a színész éppen befejezi memoárkötetét, a könyvkiadó képviselője útban van a lakásuk felé. Közben feleségével, Judittal, aki színésznő, visszaidézik a múltat. Megismerkedésüktől, napjainkig.

Bővebben...
 

1989 szellemiségét csak együtt vihetjük győzelemre

E-mail Nyomtatás

Az OKS által szervezett november 17-ei megemlékezésen Pozsonyban Nagy Dávid is beszédet mondott. Ondrej Dostál, a Polgári Konzervatív Párt elnöke bevezetőjében elmondta: 1989-ben a szlovákok a magyarokkal együtt harcoltak a szabadságért. Ondrej Dostál kiemelte: Nagy Dáviddal, az MKP érsekújvári városi képviselőjével akkor találkozott, amikor a kettős állampolgároknak szeretett volna segíteni. Ő mint politikus, Nagy Dávid pedig mint jogász dolgozott az ügyön. Dostál szerint a törvény értelmetlen, amelynek következtében nagyon sokan vesztették el szlovák állampolgárságukat. Dostál kiemelte: 1989-ben nem ezt akartuk. Mivel 1989 novemberében a szlovákok és a magyarok együtt harcoltak a szabadságért, fontos, hogy most is közöttük van a Magyar Közösség Pártjának egyik tagja.

Bővebben...
 

Háborús bűnös előtt büszkén tisztelegve – Komáromban Esterházyra emlékeztek

E-mail Nyomtatás

Esterházy János a formális jog szerint a mai napig háborús bűnös és elítélt

Koszorúzással, mécsesgyújtással és főhajtással emlékeztek ma Komáromban az Esterházy János-dombormű avatásának és megszentelésének ötödik évfordulójára. A Jobb Komáromért Polgári Társulás nevében Knirs Imre alpolgármester üdvözölte az egybegyűlteket és emlékezett meg a mártír politikusról. Ezt követően köszöntötte az ünnepi beszédet tartó Duray Miklóst, akinek egyben gratulált legújabb könyvének megjelenése alkalmából. Ünnepi beszédében Duray Miklós hangsúlyozta: Esterházy János nemcsak a magyarok mártírja, éppúgy a szlovákoké, a lengyeleké, a cseheké és a zsidóké is. „Halálát egy szellemiség okozta, mely a mai napig közöttünk van, leselkedik ránk és bármikor élővé válhat“ – fogalmazott az író, politikus.

Bővebben...
 

Romlott a szlovákiai demokrácia megítélése

E-mail Nyomtatás

Az INEKO gazdaságkutató-intézet felmérése szerint az elmúlt öt évben Szlovákiában romlott a demokrácia állapota. A felmérésbe nyolcvanegy személyiséget vontak be, ebből 35-en úgy vélik, enyhén romlott, 17-en, hogy nagyobb mértékben és 5 személyiség szerint pedig erősen megromlott a demokrácia szintje az országban.

Bővebben...
 
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

A nap kérdése

napja nem tudjuk, kik pénzelték a Jobbik EP-i választási kampányát.

Hírlevél

Hírlevél


HTML formátum?

Megjelent

Bocskai TV

Függetlenség